Strona ważnej międzynarodowej konferencji przestała działać – jak można było temu zapobiec?

Podczas trwania szczytu klimatycznego ONZ COP24 oficjalna strona internetowa cop24.gov.pl była niedostępna przez kilka godzin, wyświetlając komunikat o błędzie. Informowały o tym polskie media 4 grudnia. Awaria witryny, w tak krytycznym momencie, jest ostatnią rzeczą jakiej ktoś by sobie życzył.

Pełny artykuł w języku angielskim na stronie typo3.com

Düsseldorf, Niemcy, 13 grudnia 2018 r
 

Obecność w Internecie jest fundamentalną częścią nowoczesnej komunikacji. Dzisiejsze strony internetowe bazują na bardzo złożonych technologiach. Można śmiało powiedzieć, że witryna COP24 nie została odpowiednio technicznie przygotowana na taką liczbę użytkowników, chcących śledzić na bieżąco to międzynarodowe wydarzenie. Co się wydarzyło? Jak można uniknąć takich problemów? Jak się upewnić, że Twoja strona obsłuży duży ruch, zwłaszcza w godzinach szczytu?

Czym jest TYPO3?

Komunikat o błędzie informował, że strona internetowa została zbudowana na systemie o nazwie "TYPO3" i że jest to "oprogramowanie open source", które "nie daje żadnej gwarancji". Co to wszystko oznacza?

TYPO3 CMS to korporacyjny system zarządzania treścią, o otwartym kodzie źródłowym, który obsługuje setki tysięcy witryn internetowych w Europie i na całym świecie. Od lat posiada renomę bezpiecznej i stabilnej platformy obsługującej duży ruch wielu krytycznie ważnych witryn  rządowych, przemysłowych czy edukacyjnych.

Czym jest oprogramowanie open source?

Oprogramowania open source można używać bezpłatnie, swobodnie je modyfikować i udostępniać innym. Duże projekty open source, takie jak TYPO3 CMS, przyciągają tysiące programistów i firm, które wspólnie pracują nad jego ciągłym rozwojem i utrzymaniem.

Debata na temat otwartego oprogramowania została zakończona. W ciągu ostatniej dekady dyrektorzy techniczni - CIO i CTO - doszli do wniosku, że oprogramowanie open source jest bezpieczne i gwarantuje wysoką jakość. Microsoft zaczął wykorzystywać open source już dawno temu, a ostatnio zakupił GitHub, popularną platformę używaną do współpracy przy projektach open source. Coraz więcej agencji rządowych przyjmuje strategię "open source first" ze względu na liczne korzyści, takie jak wysoki zwrot z inwestycji (ROI), możliwość dopasowania do potrzeb, czy dostęp do lokalnych dostawców usług etc.

W przeciwieństwie do większości systemów open source, TYPO3 CMS jest wspierany przez firmę, wydawcę - TYPO3 GmbH. Oferuje ona umowy SLA, dostęp do oficjalnych, wysoko kwalifikowanych partnerów oraz dostawców, pełne wsparcie i audyty projektów oraz inne gwarancje.
 

Co się stało ze stroną COP24?

Witryna konferencji COP24 została zbudowana na TYPO3. Jest to idealny wybór dla tego typu strony internetowej - pod warunkiem, że jest ona poprawnie skonfigurowana.

W niezależnym badaniu, badacze Google sprawdzili wydajność wszystkich głównych systemów zarządzania treścią. Badanie wykazało, że TYPO3 CMS dostarcza najszybsze strony internetowe. Jednak aby systemy internetowe działały prawidłowo i niezawodnie, wymagają wspólnego działania szeregu technologii. System zarządzania treścią jest tylko jedną z nich.

Jak przygotować stronę internetową na duży ruch i godziny szczytu?

Przygotowując serwis na duży ruch, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Każdy z nich mógł przyczynić się do problemów, które wystąpiły na stronie COP24:

  • W celu rozwiązania problemów skalowalności opracowano nowoczesny hosting w chmurze. Przestarzały “hosting dedykowany" zapewnia tylko jeden serwer do obsługi całego ruchu na stronie i może zostać łatwo przeciążony.

  • Pamięć podręczna tzw. cache. Jeśli wielu użytkowników jednocześnie odwiedza witrynę, powoduje to przeciążenie serwerów bazy danych, chyba że wygenerowana strona zapamiętywana jest w “cache”. Dzięki temu, system nie musi generować stron dla każdego użytkownika ponownie, tylko dostarcza już raz zapamiętaną. Witryny obsługujące duży ruch wykorzystują w dużym stopniu ten mechanizm. TYPO3 posiada już wbudowany system cache.

  • Optymalizacja. Wszystkie pliki dostarczane do użytkownika, takie jak obrazy czy pliki CSS i JavaScript, powinny być zminimalizowane i zoptymalizowane pod kątem szybkiego pobierania oraz  objętości.

  • CDN: Sieci Dostarczania Treści. Zamiast udostępniać pliki bezpośrednio z jednego źródła, systemy CDN rozpowszechniają multimedia i treści dynamiczne globalnie.

Co z gwarancją?

Prawie każde oprogramowanie jest dostarczane bez gwarancji, nawet płatne systemy. Oprogramowanie open source jest dostępne bezpłatnie dla każdego, ale to użytkownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za to, co z nim zrobi. TYPO3 GmbH oferuje umowy SLA (wsparcia technicznego) z gwarantowanymi czasami reakcji,  całodobowe wsparcie dla TYPO3 CMS, przeglądy i audyty projektów i wiele innych. Wszystko po to, by zapewnić sukces, dostępność i bezpieczeństwo stronom internetowym, zbudowanym na tej platformie.

In Other Languages

Press Enquiries

For TYPO3 CMS / TYPO3 Company

TYPO3 GmbH
press(at)typo3.com
+49 (0)211 20 54 36 0

Am Wehrhahn 41
D-40211 Düsseldorf
Germany

For TYPO3 Association

mathias.bolt.lesniak(at)typo3.org
(only for press related topics)

TYPO3 Association - Press Office
Mathias Bolt Lesniak
Sihlbruggstrasse 105
CH-6340 Baar
Switzerland

Start Spreading the News

Please feel free to send a copy of the press release to your local media. Just ensure you do not spam and make it clear that you are not an official representative of the TYPO3 Association or Company, but that you are an agency or individual using TYPO3.